FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.

Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


FMK Solutions | Maatwerk Applicaties
 

Teknik Servis Programı

+1 oy
199 kez görüntülendi
Üstadlarım Merhaba,
FM 16 ile teknik servis için basit ve kullanışlı bir dosya hazırladım servis ortamında .fmp uzantısında kayıtlı olup ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

fakat müşterilerin servis akışını görmelerini istiyorum fakat işin acemisi olduğum için nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.

yol göstermenizi rica ederim.

 

şimdiden emeğinize sağlık.
9, Ekim, 2018 Filemaker Advanced kategorisinde eAcar (820 puan) tarafından soruldu

3 Cevaplar

+1 oy
Müşteri erişimleri web tabanlı olması gerekiyor. Filemaker kullanılması biraz zor. Serveriniz varsa wd ile veritabanını paylaşabilirsiniz eğer yoksa php kullanmalısınız ofise web server kurarak be bir adet alan adı alarak paylaşımda bulunabilirsiniz fakat bu yöntem pek sağlıklı olmaz upload hızları çok düşük yavaş çalışır. Bir hosting hizmeti satın alarak php & mysql ile yapılıp arka planda mysql filemakere bağlanabilir.

 

Bununla ilgili paylaşımlar sitede mevcuttur.
9, Ekim, 2018 Goksel_Gokce (78,740 puan) tarafından cevaplandı
+2 oy
"fakat müşterilerin servis akışını görmelerini istiyorum fakat işin acemisi olduğum için nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum."

Eger FileMaker Server kullaniyorsaniz WebDirect bir cozum olabilir. Ancak Webdirect biraz sistemi kasacagi icin serverinizin donanimida onem tasimakta. Yine FileMaker Serveriniz varsa size Data API kullanmanizi oneririm. Bunun icin biraz php/json bilginizin olmasi gerekmektedir. Musterilerinize gondereceginiz veya vereceginiz login bilgileri ile sisteminizden sizin musade edeceginiz verileri cekmelerini sagliyabilirsiniz.

FileMaker kullanicilarinin artik ODBC baglantilarini tercih etmemeleri ve gelecek surumlerde artik bu destegin yavas yavas ortadan kaldirilacagini bilmeleri gerek ve bu nedenle FileMaker bizleri bu konuda uyarmakta. Bu nedenle mumkun oldugunca herseyi FM icinde yapmaya calismaliyiz ve disari veri sunacagimizda ise Data API ( Rest API ) yi kullanmamiz gerekmektedir.
9, Ekim, 2018 Hamit Özsönmez (52,520 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Hamit bey'in söylediği gibi WebDirect bu duruma uygun değil. Ayrıca ek lisans maliyeti getirir.

 

Data API'yi genel hatlarıyla anlatan bir sunumu var Hamit bey'in, youtube'da yayında:

 

Alternatif olarak PHP api kullanabilirsiniz. PHP + FileMaker kullanarak bir çok proje hazırladık, dışarıdaki kullanıcılara belli bölümleri açmak için çok daha pratik ve ucuz bir yöntem.
9, Ekim, 2018 F. Osman Cabi (134,630 puan) tarafından cevaplandı
...