FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.

Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


FMK Solutions | Maatwerk Applicaties
 

Filemaker PHP

+2 oy
419 kez görüntülendi
Merhaba arkadaşlar,

Bugüne kadar sorulmamış güzel bir soru sormak istiyorum :)

Filemaker'da ve PHP ile yazılım nasıl yapılır. Basit bir şekilde anlatımı var mıdır ?

Teşekkürler.
13, Mart, 2015 Web Publishing kategorisinde mkanlioglu (58,780 puan) tarafından soruldu

5 Cevaplar

0 oy
Hocam nasıl yapılır konusundaçok detay bilgim yok, ama senin için önemli olan başka bir konudan bahsedicem.Muhtemelen sen hem lisans derdi olmasın hemde arayüzden bağımsız performanslı çalışsın diye php yi tercih ediyorsun, bir arkadaşımla beraberbundan 2  sene öncesinde bizde bu düşünceyle php de performans denemesi yaptık, ama şöyle bir durum var php iwp hızında çalışıyor, filemaker pro yada advanced gibi direk olarak session açamıyor bence arada bir adaptör gibi birşey var o işte o yüzden hız olarak yavaş kaldı , biz hızlı olmasını beklerken yavaş çalıştı bu php yavaştır anlamına gelmiyor, filemaker php yi direk içeri kabul etmiyor arada bir adaptör var ve iwp hızında çalışıyor o yüzden eğer böyle bir düşüncen varsa tekrar düşünmeni öneririm, bazı arkadaşajava query nin hızlı olduğunu söylediler.
13, Mart, 2015 DOKTRIN (38,790 puan) tarafından cevaplandı
Üstat benim derdim lisans veya hız değil. Sadece sitemizin içeriğini çoğaltmak ve daha çok kişiye faydalı olabilmek. Önceki konularımızda Filemaker ve PHP ikilisinden biraz bahsettik bende hemen bu konuda bir soru oluşturayım da bilgilerimizi paylaşalım istedim :) Mesela şuan java query den bahsettin zamanla o konuyada değiniriz allahın izniyle.
+4 oy
Kısa bir zaman sonra burada bir proje paylaşıcam. Az bir işi kaldı. Mantığı phprunner ile anyı. Html UI ekleme işi kaldı. Bekleyin.
13, Mart, 2015 Goksel_Gokce (78,740 puan) tarafından cevaplandı
Sen yapiyorsan iyisini yapiyorsundur Goksek kardes. Merakla bekliyoruz.
Aynen Göksel üstat yapıyorsa iyisini yapıyordur. Sabırsızlıkla bekliyoruz fazla bekletme bizi üstat ;)
Sabırsızlıkla bekliyoruz...
Html UI ( bootstrap ) ekleme şimdi bitti. Testlerden geçiriyorum. Sql sorgularındada bir iki ufak ayar kaldı. Pazar bitiririm. Php bilgisi fazla gerektirmiyor :) Özellikle geliştirmiycem en basit seviyede tutucam.
Merakla bekliyoruz sonucu.
Göksel bey filemaker+php ile ilgili bir gelişme var mı ?
0 oy
Filemaker + PHP ikilisini yıllardır bir çok projede kullandık gayet memnunuz. Hız konusunu etkileyecek çok fazla etken var. Donanım yapısı, tablo yapısı, ilintiler vs vs.. Şuan filemaker server'i mac pro ya kurduk windows sistemlere göre çok daha performanslı.
18, Mart, 2015 sdagtekin (630 puan) tarafından cevaplandı
Hocam filemaker ve php ile ilgili örnek dosyanız veya destek dokuman veya videosu varsa paylaşabilir misiniz ?
+1 oy
Göksel bey filemaker+php ile ilgili bir gelişme var mı ?.
21, Mart, 2015 mkanlioglu (58,780 puan) tarafından cevaplandı
Bugün işlerim vardı. İstanbuldaydım. Şuan otıbüsteyim. 7 gibi evde olucam faceden görüşelim. Hazır fakat bir iki ayarlama yapmak gerekiyor. Sende kendi sisteminde denersin ardından burada paylaşırız.
bu konunun neticesini merak ettim paylaşım yapacak mısınız?
0 oy

Hazırladığım sistem bunun çok daha gelişmiş hali fakat bir sürü ayarın yapılması gerekiyor. Plugin eklenmesi gerekiyor. Mehmet Kanlıoğlu ve Soner Dağtekin ile denemiştik. 

Çalışma şekli : Açık db ler tespit edilip bir tabloya alınıyor. Seçim yapıldığında db teki tablolar başka bir tabloda listeleniyor. Tablo seçildiğinde aynı işlem fieldler için yapılıyor. Hazırla butonuna tıkladığınızda Select Update Delete ve New sayfaları otomatik oluşturuluyor. Kopyala yapıştır yapmanıza gerek yok.

Bu algoritmayı büyük sistemlerde kullanmayı düşünüyorum. Select yükünü sistemden kaldırmak için. Örneğin 100 000 nin üzerinde stok kartınız var ve bu kartlara 250 kişi erişiyor ve yoğun aramalar yapıyor. Böyle bir sistem Db e ciddi bir select yükü getiricektir. Fakat bu stok kartları html olarak bir program ile yazılırsa ( Kart açılıp düzenlendiğinde vs ) stok kartları için db kullanımına gerek kalmaz. Sadece insert ve update için db kullanılır. Normalde bu kadar çok arama sorgusuna cevap vermek için çok ciddi bir işlem gücü gerekmekte ama arama select yükü kaldırılırsa normal bir sistem bile yeterli olacaktır. Örneğin amazon.com gibi sistemler bu şekilde çalışıyor. Yoksa 100 000 lerce erişime db ile cevap vermek çok zor.

 

17, Haziran, 2015 Goksel_Gokce (78,740 puan) tarafından cevaplandı
Göksel Bey emeğine sağlık, başarılı bir yöntem, insanın aklında bir çok fikir uçuşmaya başlıyor,
...