FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz. FilemakerTÜRK bir yardımlaşma portalidir. Sorularınızı yazarken teknik anlamda güçlük çekiyorsanız. Telefonda bize anlatın sizin yerinize siteye biz yazalım 0532 231 07 27 Mehmet KAYA.
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


CabitaşGöksel GÖKÇE


Briandunning
 

Pardus ve Filemaker

+2 oy
183 kez görüntülendi
Bakan Işık'tan 'Pardus' daveti @anadoluajansi http://v.aa.com.tr/741733

Uzun zamandır olması gerektiğini düşündüğüm bir konuydu.

Malumunuzdur kamu kurumlarında F klavye, pardus gibi yerli çözümlere dönüş mevcut ve son zamanlarda hız kazanıyor.

Peki trend Pardusa doğru eğilirse Filemaker'ı Türkiye'de nasıl bir gelecek bekler sizce?

Filemaker dar dairede Pardus'u yada geniş dairede Linux'u destekler mi? Yoksa wd yoluna gitmek durumunda mı oluruz?
5, Şubat, 5 Uygulamalar kategorisinde InDusTry (26,360 puan) tarafından soruldu

3 Cevaplar

0 oy

Çok güzel olurdu, ama ben bu konuda iyimser değilim.

 

FileMaker 1.3 Milyar cihazda koşan işletim sistemi için (kaynak: wikipedia) FileMaker Go sürümü yayınlamazken Pardus için yayınlacağını pek sanmıyorum. Yalnız ileride Server sürümü Linux'ta çalışabilir diye bir öngörüm var.

 

Türkçe Windows/MacOS işletim sisteminde Server sürümü hala sıkıntılı ne yazık ki. Öncelikle bu konu hakkında gündem oluşturup gerekli düzenlemeleri yaptırmak için FMI'ya bastırmamız lazım diye düşünüyorum.

 

Ayrıca yine Tükçe Windows'larda ID, isim şeklinde gelen değer listelerinde (value list), value list açılınca klavyeden ismin baş harfini tuşayınca ilgili satıra gitmiyor. Sıralama şekli ikinci alan seçildiği halde. (Bir kaç makinede test ettim. TR olanlarda çalışmadı, EN sürümlerde çalıştı, %100 emin değilim)

5, Şubat, 5 F. Osman Cabi (94,450 puan) tarafından cevaplandı
Bencede çok birşey yapacaklarını sanmıyorum, teknik olarak buu rahatlıkla yapabilirler, ama filemaker Apple ın çokda önemsemediği bir yan kuruluşu.
0 oy
Filemaker güzel bir ürün ama hitap ettiği kesimin Linux kullanmayan küçük ve orta kesim FileMaker bu kesimde Linux desteğini önemsemeye bilir.
6, Şubat, 6 Mehmet KAYA (89,250 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
2007 de microsoftun gelecek linuxu kapattırmasından sonra tübitak tarafından geliştirilen ve becerilemeyen bir sistem. Şimdi yeniden çıkartmışlar indirme zahmetine katlanmadım. Ubuntu ile pardusu kıyaslayınca kendimizi fazlasıyla öven bir millet olduğumuz ortaya çıkıyor. Pardusu tanıyan yok malesef. Zaten filemakerin fiyatlarına ve mac sistemlerinin fiyatlarına bakarsak apple kendi dünyasında yaşıyor. Linuxe versiyon çıkartıcağını hiç sanmıyorum.
1, Mart, 1 Goksel_Gokce (70,930 puan) tarafından cevaplandı
...