FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.

Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


Göksel Gökçe

 

Portal üzerinde filtrelenen kayıt toplamları

+1 oy
104 kez görüntülendi
Merhabalar,

Bir portal üzerinde bulunan ve  "Filter portal records" aracılığı ile filtrelenen kayıtlarıdaki değerlerin toplamını, filtreye göre dinamik toplayacak bir yöntem önerebilir misiniz?

Kabaca örneklendirmek gerekirse;

Tanımlanan ilişkiye göre portalda 10 kayıt var, her bir kayıt tutar değerini de 100 olarak değerlendiriyoruz. Kayıtlardaki tutar değerlerinin toplamı (calculation : Sum (Tutar)  1000 olarak hesaplanıyor. Aynı şekilde portalda kaç kayıt olduğu da hesaplanıyor. (count ile

Portala filtre uygulandığında kayıt sayısı 4' düşüyor. Toplam tutarı 400 değil de yine ilişkinin kriterine göre 1000 olarak görünüyor. Filtrede uygulanan kayıt değerlenini toplamını nasıl alırız?

Teşekkürler...
14, Ekim, 14 Raporlama kategorisinde akcin (1,860 puan) tarafından soruldu

3 Cevaplar

+1 oy

Portalın kaynak tablosunda summary bir alanda toplam alın.Daha sonra portalınızda uyguladığınız filtre ile aynı biçimde bir ilişki daha kurun.Sonra da layoutunuza bu yeni ilişki kurduğunuz tablodaki toplam alanını yerleştirin.

 


Örnek Dosya

 

14, Ekim, 14 Şemsi Saracoğlu (111,220 puan) tarafından cevaplandı
15, Ekim, 15 Şemsi Saracoğlu tarafından düzenlendi
Şemsi Bey,
Cevabınız için teşekkürler.
İkinci bir ilişki gündeme geldi ama burada sıkıntı şu ki dinamik fitrelemeyi ilişkili kayıt üzerinde yapamıyorum. Ondandır ki portal kayıtların filtreleme işini, "Filter portal records" ile gerçekleştiriyorum fakat doğru toplam alamıyorum.
Zaten verdiğim örneğin amacı filtrelemeyi ilişki ile yapmanızı gerektirmiyor,Toplam alabilmeniz için...

Portalda uyguladığınız filtrenin ekran görüntüsünü ya da örnek bir dosya atın bakalım.Ana cevabımda küçük bir örnek paylaştım,inceleyin.
+1 oy
İlişki üzerinden filtreleme imkanı varsa onu öneririm. Portal filtrele kullanırsanız öncelikle ilişkiden tüm kayıtlar sonrasında ise fitre çalışır ve sadece gözükecek kayıtlar gösterilir. Eğer ilk ilişki sonucu çok satır geliyorsa bu gereksiz yere veri trafiği anlamına gelir.

 

Kayıt sayısı azsa belirgin şekilde bir yavaşlama hissedilmez ancak kayıt sayısı çoksa ve uzak bağlantılı kullanılıyorsa portal gelmeden önce bir progress bar (cycle) görebilirsiniz.

 

Ancak ilişki kurarkenki filtrelemeler portallardaki kadar esnek değil, portal fitlemesi ile içinde geçeni filtreleyebilirken bunu ilişki üzerinden yapmak yine zahmetli ve performans açısından tavsiye edilmeyen "<", ">" gibi operatörlerle yapmak gerekli.

 

Portal filtreleme kaçınılmaz fayda sağlıyor veya kullanım itibariyle yavaşlığa sorun olmayacaksa şöyle bir çözüm çalışır sanıyorum;

1. Portal kayıtlarını gösterdiğiniz tabloya yeni bir hesaplama alanı açın.

2. Hesaplama formlumu if ( portal filtre koşulunun aynısını buraya yazın ; sayı alanını da buraya ) şeklinde olsun. Bu sayede portal filtresinden geçebilen satırlarda sayıyı alacak, geçemeyen (gizli satırlarda ise bu alan boş kalacak.

3. Sum/summary alanını yeni oluşturduğunuz calc. alan üzerinden toplamasını sağlayın.
15, Ekim, 15 F. Osman Cabi (160,260 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Şemsi ve Osman bey;

Hatırladığım kadarıyla tek satırlı gizli bir portal ve  ExecuteSQL ile de yapabiliyoruz galiba bir demo dosyada vardı bununla ilğili bir konu basit bir demo bir dosya olsaydı bakılırdı acaba toplam aldığı tablo Join (Detay) tablomudur.
15, Ekim, 15 Nuri Özbilenler (15,360 puan) tarafından cevaplandı
...