FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.

Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


Göksel Gökçe

 

Drop-down List ve Pop-up Menu listeler ile arama ve filtreleme

+1 oy
149 kez görüntülendi

Merhabalar,

Öncelikle, aktarmaya çalışacağım konu daha önce forumda geçti ise (incelediğimde göremedim) verdiğim meşguliyetten ötürü peşinen özürlerimi sunarım.

Drop-down List ve Pop-up List başlığında iki sorum olacak.

1- Ekteki örnekte ADRES tablosuna IL-ILCE tablolarından iligili alanlara IL ve ILCE kayıtlarının ID bilgilerini çekiyorum. Bu ID bilgileri ile de ilgili IL ve ILÇE isimlerini gösteriyorum. Buraya kadar bir problem yok. Kayıt girme ve arama fonksiyonları düzgün çalışıyor. ADRES tablosunda bir filtre uyguladığımda (ADRES alanında harf A seçtiğimde IL bilgileri de sadece A ile başlayanlar gelsin. Kayıt girişte bu yapı da çalışıyor. Fakat ADRES tablosunda arama işlemi yaparken tanımladığım bu fonksiyonlar çalışmıyor. IL - ILCe listeleri gelmiyor.

2- Windows ortamında Drop-down List üzerinde listeyi daralmak için ilk birkaç karekteri tuşladığımda liste ilgili harf aralığına geliyor. MacOS için de benzeri durum geçerli. Fakat aynı liste Pop-up List olarak tanımlandığında Windows ortamında tuşlara basarak ilgili alana gitmeye çalıştığımda bu fonksiyon burada çalışmıyor. Aynı liste MacOS ortamında çalışıyor. Özet olarak 

  • Drop-down List - MacOS çalışıyor
  • Drop-down List - Windows çalışıyor
  • Pop-up List - MacOS çalışıyor
  • Pop-up List -Windows çalışmıyor
  • Pop-up List -WebDirect çalışmıyor.

Teşekkürler.

6, Kasım, 6 Raporlama kategorisinde akcin (2,090 puan) tarafından soruldu

1 cevap

+1 oy
Filemaker ile Windows arasındaki iletişimle ilgili bir tasarım sınırlaması olduğu rapor edilmiş (klavyede sadece ok tuşlarına izin verilmiş). Bu kısıtlama sanırım alana tıklandığında bir klavye açılmaması için düşünülmüş.Kullanıcının alanın içine girmemesi gereken durumlar için olabilir.

 

Çözüm için ya drop-down kullanacaksınız ya da tamamen kendi oluşturduğunuz bir çözüm (seçim için arama yapılabilen bir liste layoutu penceresi ya da portal).
6, Kasım, 6 Şemsi Saracoğlu (114,250 puan) tarafından cevaplandı
6, Kasım, 6 Şemsi Saracoğlu tarafından düzenlendi
Teşekkürler Şemsi Hocam.
1. Başlık için bir yorumunuz olur mu?
Find Mode'a geçmekten bahsediyorsunuz sanırım.Arama modunda pop-up'larda veri gelmiyor anladığım kadarıyla..Bu sorun ilişkilerle ilgili...Eve dönünce dosyanıza müdahele edip paylaşabilirim ancak acele ise "sitede" il-ilçe" şeklinde bir arama yapın,bir örnek dosya ya da paylaşım bulabilirsiniz.
İl-İlçe bağlantısı drop listlerde ilk İL verisi girildikten sonra ilçeler ile bağlantı kurup ona göre ilçeleri listelediğinden arama yaparken çoklu seçmeli drop down listte İL seçtiğinizde aslında bir veri girilmediğinden dolayı İLÇE leri listelemek için bir ilişki kuramıyor. Bunun gibi ilişkili drop-down listlerde aramada maalesef ikinci ve üçüncü listeler gelmez.

İmkansız değil ama,

Farklı bir table üzerinden ilişki kurulup, arama butonuna basınca açılacak yeni pencereden seçilecek kayıt üzerinden arama yapılacak script hazırlanabilir.
Şemsi Hocam,
Evet Find Mode'dan bahsediyorum. Uygun zamanınızda bir göz atarsanız sevinirim.
Teşekkürler.
Mehmet Hocam dosyayı dener misiniz...

https://yadi.sk/d/kDMJacGSJGBFtg
Şemsi Hocam, elinize sağlık. Evet oldu.
"Basit düşün..." telkinini daha sık yamam gerekiyormuş kendime :))

İlginize teşekkürler..
...