FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.

Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


Göksel Gökce

 

İllere ait İlçeleri gösterme nasıl yapılır?

+1 oy
630 kez görüntülendi
Her ile ait ilçeler nasıl filtrelenebilir?

Her harfi yazdıkça süzme nasıl yapılır?

Yardımcı olursanız, sevinirim. Çok teşekkürler
4, Mart, 2015 Database kategorisinde atohma44 (2,700 puan) tarafından soruldu
4, Mart, 2015 Mehmet KAYA tarafından düzenlendi
Örnek Dosya için tıkla!  https://cloud.mail.ru/public/8dqW/WDGMg1dpm Dosyadaki Data Tablosundaki veriler düzenlenirken Recep Güney beyin paylaştığı excel dosyasından faydalanıldı. Semt/Mahalle value listi seçilirken veri çokluğundan olsa gerek hemen gelmeye biliyor. Alanların dışına tıklayıp sonra listeye tıklayınca açıyor. Bu problemin çözümü varsa paylaşa bilirseniz iyi olur.

2 Cevaplar

+1 oy

İl ve ilce dosyasını indirmek için tıklayınız.

 

Databese de iller ve Personel diye iki adet tablo var. Önce Database den ilişkileri (Relationship) tanımlıyorsunuz. Sonra değer listelerini (Value List) leri oluşturup personeldeki il ve ilçeler alanlarına value list leri bağlıyorsunuz herşey hazır. Anlayamadım diyorsanız video yükleyeyim.    

4, Mart, 2015 Mehmet KAYA (139,560 puan) tarafından cevaplandı
+1 oy
Burada 2 soru var sanırım, birincisi Her ile ait ilçeleri görmek için 2 tane tablo açılır biri iller diğeri ilçeler isim üzerinde yapılabilir ancak number alanla yapmak daha sağlıklı olacaktır.İller tablosunda İl kodu ve ve İl adı yani 34 İstanbul şeklinde her ilin plaka nosunu yazabiliriz. İlçeler tablosuna da İl kodu ve ilçe kodu ve ilçe adı şeklinde 3 alan İl kodu üzerinden iller ile relation kurulur ilçe adına ilçenin adı yazılır, İlçe kodunada 01, 02 ,03  gibi kodların kaydı açarken otomatik girilmesi sağlanır.Böylece İl kodu ve ilçe kodu 3401 denilince arnavutköye 3402 denilince bakırköy gibi kod bazlı takip yapmak ilersi için çok daha uygun olur.Mümkün olduğunca yükü rakamlara yüklemek, rakamlar üzerinden kurulan relationlar ve yapılan aramalar daha hızlı çalışır.

 

İkinci soru ise her harfe bastığımızda otomatik ona arama yapmasını bir script oluşturururuz.Arama alanının trigger özelliğinde modify seçeriz bu alanda her modify yapıldığında arama yapılacaktır.Örnek A harfi yazıldığında Aile başlayan iller gelecek.İkinci harf olarak n ye basıldığında Ankara, Antalya gibi iller sıralanacak, çerçeve gittikçe daralacaktır.Eğer Backspace ile silersek eski halie denecektir.Arama scripti de

Enter find mode

set field[Arama Alanı,Global Arama]

perform find

goto field Global Arama

devamına da kaç karakter girildiyse sonuncu karakterin sonuna focuslanması için scriptten Set selection ile değişken yardımıyla kalınan karakter hesaplanır yazılır.
4, Mart, 2015 DOKTRIN (39,640 puan) tarafından cevaplandı
4, Mart, 2015 DOKTRIN tarafından düzenlendi
Ertuğrul Ermiş arkadaşımızın  Relation ların rakamsal yani ID değerleri üzerinden ilişkilendirilmesi uygulamaya ciddi hız katacaktır demiş. Çok güzel bir noktaya değinmiş. Küçük database lerde sıkıntı olmaz ama db milyonlara vurunca o zaman hissedersiniz.
Doğru bir noktaya parmak basmış. Tebrik ederim.
Kod listesi yapmak nasıl olur?
...