FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.

Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


Göksel Gökce

 

Global alan nedir, niçin kullanılır?

+1 oy
428 kez görüntülendi
Global alan nedir, niçin ve nerelerde kullanılır?
7, Mart, 2015 Database kategorisinde atohma44 (2,700 puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

+3 oy
 
En İyi Cevap

Global tipli alanlar, yaptığımız programlarda sabit değer tanımlamaları yapabileceğimiz alanlardır. Kayıtlar silinse de global alana girilen veri sabit olarak kalmaktadır ve global alana girilen veri bütün kayıtlar için değişmez tek bir veridir. Dolayısıyla yapılan programda setup tanımlamaları diyebileceğimiz veriler varsa bu özellikli alanlarda yapılabilir.

Örneğin programımız için seçtiğimiz bir logo resmi varsa global tipli bir alanda container data type i tanımlaması yaparsak programın istediğimiz her yerinde bu logoyu kullanabiliriz yada programımızın her yerinde kullanacağımız şirket adres, ünvan, telefon bilgilerini global özellikli alanlarda saklayabiliriz.

8, Mart, 2015 Mehmet KAYA (139,560 puan) tarafından cevaplandı
+1 oy
Burada iki konuya dikkat etmek lazım, find modunda global alana birşey yazmıramayız, e global alanı indexleyemeyiz, index gerektiren işlemlerde kullanamayız.
8, Mart, 2015 DOKTRIN (39,640 puan) tarafından cevaplandı
Global alanlar tablolar arası ilişkilerde kullanılabilir.
Evet ilişkilerde kullanılabilir, iki tablodan global alanın olduğu yere karşı tablonun datası çekebilir, ama relation tek taraflı çalışır , çift taraflı çalışmaz, ama çoğu zaman tek taraflı olarak kullanmak ihtiyacımızı görüyor.
Global alanlar her zaman her kullanici icin ayri saklanir ve bu yuzden veriler arasi asla surtusme olmaz.
"Global alanlardaki veri her kullanici icin ayri saklanir" çok kullanıcılı platformlarda, global değerleri manuel değiştirmek zorunda kalırsanız uygulamamızı paylaşım haricinde single user olarak açıp düzeltmek gerekir.
...