FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.

Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


Göksel Gökce

 

Filemaker da ilişkisel veritabanını açıklar mısınız?

0 oy
599 kez görüntülendi

İlişki kurulurken hep farklı tablolarda aynı alanlar arasında ilişki kuruluyor, Filemaker da olan (başka programlarda var mı bilmiyorum) bir tabloyu kopyalayıp aynı tablodan ilişki kurma mantığını anlamadım. çok yerlerde karşıma çıkıyor, demek ki çok kullanılan bir mantık. Biraz açıklama olsa iyi olacak. Video derslerin sayısı artsa çok güzel olacak... çok teşekkürler.

7, Mart, 2015 Database kategorisinde atohma44 (2,700 puan) tarafından soruldu
8, Mart, 2015 Mehmet KAYA tarafından düzenlendi

5 Cevaplar

0 oy

Merhaba,

sorduğunuz sorunun cevabını buradan bulabilirsiniz.örnek dosya var.

iyi akşamlar.

 

Örnek Dosyayı indirmek için tıklayınız.

8, Mart, 2015 Mehmetblg (41,900 puan) tarafından cevaplandı
+1 oy

Filemaker Pro da farkli kategorilerdeki verilerin farkli dosyalarda saklanmasi gerekmektedir. Ancak farkli dosyalar arasinda Relationship'ler kurularak diger dosyalardaki veriler bulundugumuz dosyadan görüntülenebilir yada o dosyalara veri yazidirilabilir.Bu bölüme girdigimizde karsimiza çikan pencerede new butonuna tikladigimizda yeni bir relationship tanimlamasi için dosya seçimi yapmamiz için bir pencere gelecektir.Dosya seçimi yapildiktan sonra ekranin sol tarafinda, bulundugumuz dosyanin, sagda ise seçim yaptigimiz dosyanin define field bölümündeki alanlari gelecektir.Ekranin üst tarafindaki Relationship Name alanina iliskinin ismini yazabilir.

 

-When Deleting a record in this file also delete related records:

Pencerenin sol alt tarafinda bulunan bu seçenek isaretlendiginde bulundugumuz dosyadaki kayit silindiginde iliskili oldugu dosyadaki ilgili kayitlarinda silinecegi onaylanmis olur.

 

-Allow creation of related record :
Bu seçenek isaretlendiginde de bulundugumuz dosyada bir kayit olusturuldugunda baglantili dosyada da bir kayit olusturulmasi saglanir.

 

-Sort Related Records :
Iliskili kayitlarin karsi dosyadaki hangi alana göre sirali olacagi seçimi yapilir. Dosyalar arasi iliskilerde bulundugumuz dosyada olusturulan bir kayittan bir tanede iliskili dosyada olusturulabilmesi için iliskili dosyadaki herhangi bir alana bir veri girisi yapilmasi gerekmektedir.

8, Mart, 2015 Mehmet KAYA (139,560 puan) tarafından cevaplandı
+1 oy

Burada önemli bazı noktaları belirtmek gerekir, relation esnasında sort u kullanıp kullanmama kararını doğru vermek lazım, eğer çok gerekli değil ise kullanmamak gerekir , çünki relationın diğer tarafıdaki kayıt sayısı fazla ise sort yazılımı ciddi anlamda yavaşlata bilmektedir.

Bir diğer konu relation kurduğunuz alanları koruma altına almalısınız.Eğer browse açık ise ve bir kullanıcı yanlışlıkla editi edebiliyorsa, Örneğin A000001 değeri alan  ilişkisel bir alanı,  bir kullanıcı gidip B000001 yapmış olsa karşı tarafda hiçbir kayıtla eşleşmeyecektir. Eğer manuel arama da yapmıyorsanız, sizin programınız kayıtları siliyor diye şikayetler alacaksınız. Aynı zamanda oluşturduğunuz primary key in unique (eşşiz) olması için gerekli önlemleri almalısınız. Field tanımlamasını yaparken Unique değerini işaretlemeliyiz bu çoğunlukla durumu kurtaracaktır ama %100 bunada güvenmeyin çünki task manager dan o sırada programı kapatırsa yeni açtığı kayıt cuk diye tabloya oturacaktır, yani buda şu demektir nur topu gibi dublicate bir kaydımız oldu, bunları da önlemek için iki yöntem var birisi scriptlerle programı açarken bütünlük kontrolü yapmak eşleşmeyen çift kayıt varmı diye kontrol edicez, diğer ve biraz uğraşırıcı yöntemde kaydetme işlemine kadar dataları global alanlarda tutup kaydete bastığı anda eğer herşey normal ise set fieild ile database yazmaktır.

8, Mart, 2015 DOKTRIN (39,640 puan) tarafından cevaplandı
+1 oy

Atom kardeşim bu konu öyle bir konuki buraya tonlarca çimento dökmek gerekir, yani biz birşeyler yazdık ama çok iyi anlamak ve öğrenmek lazım , gittiğimiz yerlerde en büyük gördüğümüz sorun nasıl database oluşturulmalı ilişkiler nasıl kurulmalı bu yapıyı çok iyi kavramak lazım, aksi halde yapılan projeler bir süre sonra başrısız oluyor.

8, Mart, 2015 DOKTRIN (39,640 puan) tarafından cevaplandı
0 oy

DOCTRIN Bey katılıyorum. İtalyan bir gemi firmasına bir yazılım için anlaştım. (İtalyan ismi PERİNİ Türkiye deki ismi Yıldız Gemi). Budan 8-10 yıl önce, karşıma yazılımdan anlayan bir mühendis arkadaş çıktı ve Kontroller konusunda canıma okudu. Ondan sonra ilişkisel veri tabanı ve yazılımsal kontroller hakkında ciddi eğitim ve destek aldım. Sadece bununla da kalmadım Yazılımsal standartları da araştırıp aldım. Her yaz bir mezun olan öğrencilere yönelik STAJOKULU diye 2 aylık kurslar düzenliyoruz. Bu eğitimlerde uzmanlar ikişer saatlik kendi uzmanlıkları ile ilgili eğitim veriyorlar. Bu konuda da her sene bir arkadaş eğitim verir. İmkanı ve vakti olan varsa http://stajokulu.com/ dan takip edebilir. Düzenli bir kodlama alışkanlığınız olmaz ise yazdığınız yazılımı ileride siz bile çözümlemekte zorlanırsınız. Script içerisinde sık sık comment (Açıklama) kullanın. Değişkenleri uzun Adları ile tanımlamalısınız. Bir yerde bununla ilgili güzel bir makale okumuştum bulunca sizinle linkini paylaşacağım.

8, Mart, 2015 Mehmet KAYA (139,560 puan) tarafından cevaplandı
8, Mart, 2015 Mehmet KAYA tarafından düzenlendi
...