FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz.net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz. FilemakerTÜRK bir yardımlaşma portalidir. Sorularınızı yazarken teknik anlamda güçlük çekiyorsanız. Telefonda bize anlatın sizin yerinize siteye biz yazalım 0532 231 07 27 Mehmet KAYA.
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


CabitaşGöksel GÖKÇE


Briandunning
 

20 farklı field daki karakterlerin kaç tane olduğunu nasıl hesaplatabilirim.

+1 oy
103 kez görüntülendi
Bir test analiz programcığı yapmaya çalışıyorum, elimde excelde optik okuyucu verileri var. örneğin türkçe için 20 sorunun öğrenci yanıtları var. cevap anahtarından bu yanıtları karşılaştıracak ve bir başka yere doğru yanlış ve boşunu yazacak. ben oldukça amatör bir yöntemle, her soru maddesi için bir field açtım. 20 field. 20 field da cevap anahtarından cevapları çekecek şekilde açtım. (calculation field). 20 calculation field da bu ikisini if ile karşılaştırıp, D,Y,B yazdıracak bir alan açtım. Şimdi buradaki faklı alanlardaki, D, Y ve B sayısını üç farklı field a nasıl hesaplatabilirim.

yada benim yaptığım yol dışında önerisi olan varsa sevinirim.

teşekkürler...
6, Mart, 6 Scripts kategorisinde pelikan (2,290 puan) tarafından soruldu
https://yadi.sk/d/24PTuwY73FAvEC   Dosyayı inceleyin...
Ben daha önce optik okuycudan veri okudum filemaker içersine.Şöyle yapabilirsin optik okuyucunun kendi yazılımı her okuduğu form için text dosyası oluşturuyor.O dosyayı filemaker içinde bir yere tampon bir tabloya import ediceksin.Genelde şöyledir textin içeriği  sağa doğru uzar b  A,C,D,A,B,A gibi uzar bu 1 kişiye ait olan cevaplardır onları okuyunc aolay biter. istersen beni cepten ara tarif ederim.
Şemsi bey teşekkür ederim. Boşları saymıyordu, "  If ( IsEmpty ( C1 ); "B"; If ( CA1 = C1 ; "D" ; "Y"))  " ekledim boşlarıda saydı. Teşekkürler... Bakalım okulumuzda kendi imkanlarımızla değerledirme yapmaya çalışacağız.

1 cevap

+2 oy
 
En İyi Cevap
d, y, b alanlarını tek alana toplayıp PatternCount ( text ; searchString ) ile harfleri saydırabilirsiniz.
6, Mart, 6 mmyilmaz (13,190 puan) tarafından cevaplandı
7, Mart, 7 Şemsi Saracoğlu tarafından seçilmiş
teşekkürler ilginize. yukarda şemsi bey de benzer yöntemi önermiş, sağolsun örnek de hazırlamış. tekrar teşekkürler.
...